Dni języka Ojczystego

Dni Języka Ojczystego w SP 29 pod hasłem Język jest wielkim bogactwem!

Tegoroczna akcja była prowadzona tradycyjną drogą – poprzez osobisty kontakt z uczniami, jak również za pośrednictwem Internetu. Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie wiedzy o języku polskim. Wyjaśniali znaczenie zdań zapisanych gwarą, dobierali związki frazeologiczne, podawali synonimy i antonimy, słowa z właściwych kategorii semantycznych i inne.

I miejsce - Weronika Rudniewska z klasy 6b

II miejsce - Aleksandra Zdzieszyńska z klasy 7a

III miejsce - Aleksandra Dao z klasy 4a

Potyczki językowe dla dzieci z młodszych grup wiekowych polegały na powtarzaniu łamańców, wyjaśnianiu znaczenia słów rzadziej występujących oraz układanie zagadek. Razem z pedagogiem uczniowie grali w scrabble. W zaciszu bibliotecznych półek zmagały się z gramatyką i ortografią. Uczniowie klas trzecich porządkowali alfabetycznie hasła w słowniku języka polskiego. Klasy drugie poznawały przysłowia polskie i wyrażenia frazeologiczne. Pierwszaki rozwiązywały krzyżówki i uzupełniały brakujące literki w słowach.

dzieci siedzą na podłodze.

Uczniowie w ramach Tygodnia Języka Ojczystego wybierali Najpiękniejsze Słowo SP 29.

Plebiscyt pozwolił wyłonić dwóch zwycięzców. W kategorii klas starszych wygrała MIŁOŚĆ. Uczniowie edukacji początkowej wyróżnili słowo POLSKA. Wśród propozycji pojawiło się również: dziękuję, wolność, nauka, śruba, prokrastynacja, entuzjazm, szkoła, przyjaciółka, ćwierkanie i wiele innych, niezwykle interesujących wyrazów.

Propozycja najpiękniejszych słów. Dwie dziewczynki stoją i w rękach trzymają Ślimaki - statuetkę dla najuważniejszego słuchacza.

Podopieczni świetlicy wysłuchali fragmentu książki Marty Kisiel: „Małe Licho i lato z diabłem” w interpretacji nauczycieli. Najuważniejszym Słuchaczem okazała się uczennica klasy 3c Juliana Guzowska. Tytuł Uważnego Słuchacza przyznano Nadii Janiszewskiej z klasy 3c. Wyróżnione osoby uhonorowano statuetką Ślimaka jako symbolu maleńkiej części ucha wewnętrznego odpowiadającego za odbiór bodźców słuchowych.

Uczniowie siedzą na podłodze.

Całość wydarzeń dopełniła wystawa książek oraz akcja plakatowa Drzewniej, czyli dawniej oraz Fakty o Języku Polskim.
Wszystkim, którzy włączyli się w przebieg akcji serdecznie dziękujemy. Zapraszamy za rok, 21 Lutego!

Organizatorzy:
nauczyciele biblioteki oraz zespołu psychologiczno – pedagogicznego