Biblioteka imion
Maria
imię może pochodzić od hebrajskiego Miriam, lub egipskiego meri-jam co oznaczało „napawa radością” i , „ukochana przez Boga”. Najbardziej znana postacią noszącą to imię jest Maria- matka Jezusa. Dawniej nie można było używać tego imienia, bo było zastrzeżone dla Matki Boskiej. Imię to funkcjonuje w przekształceniu: Marianna, Mariola, Marzena, Maja, Marlena.
Najbardziej znane w Polsce Marie to: Maria Skłodowska-Curie - uczona, Maria Dąbrowska - pisarka, Maria Rodziewiczówna – pisarka, Maria Konopnicka - poetka.
Postać literacka o tym imieniu to sierotka z powieści Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
Anna
imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako „pełna wdzięku, łaski”. W Polsce imię Anna notowane jest od 1229 roku. Imię to występuje również w formie - Hanna.
Anna jest najpopularniejszym imieniem w Polsce. Według stanu na styczeń 2017 r. - 1 070 289 kobiet ma takie imię. Święta Anna jest patronką małżeństw, matek, wdów i żeglarzy.
Najbardziej znane Anny w historii to królowe Polski: Anna Jagiellonka, córka Zygmunta I Starego i Bony oraz Anna Habsburżanka - żona Zygmunta III Wazy.
W literaturze pięknej imię to noszą bohaterki słynnych powieści: „Anna Karenina” i „Ania z Zielonego Wzgórza”
Tomasz
imię ma pochodzenie aramejskie i oznacza „podwójny” w znaczeniu bracia bliźniacy. Jeden z apostołów zwany Niewiernym Tomaszem nosił to imię ( nie uwierzył w zmartwychwstanie Jezusa). Święty Tomasz jest patronem architektów, budowniczych, murarzy.
W literaturze bohater o tym imieniu pojawia się dość często. Najbardziej znani to: Pan Tomasz („Pan Samochodzik"), Tomek Sawyer, Tomek Wilmowski („Tomek w krainie kangurów"), Tomcio Paluch czy Tomasz Judym („Ludzie bezdomni”).
Stanisław
starosłowiańskie imię oznaczające osobę, która ma stać się sławna lub jest sławą swojego rodu. W dawnej Polsce imię to należało do najpopularniejszych. Jednym z najbardziej znanych Polaków noszących to imię był Stanisław ze Szczepanowa, który został w XIII kanonizowany i ogłoszony świętym. Jest on jednym z głównych patronów Polski.
Znani Polacy noszący to imię to min.: Stanisław August Poniatowski - król Polski, Stanisław Grabski - polityk, Stanisław Wyspiański - malarz.
W literaturze bohaterowie o tym imieniu to: Staś Tarkowski („W pustyni i w puszczy”) i Stanisław Wokulski („Lalka”).