KLAUZULA INFORMACYJNA

Lata 1918 - 1939

W pierwszych dniach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości grono warszawskich pedagogów organizuje w budynku przy ulicy Zagórnej 9 Publiczną Szkołę Powszechną nr 29. Jej kierownikiem zostaje wybitny pedagog - Józef Wójcik.

1937 rok zajęcia w sali gimnastyczne przy Zagórnej 9. Uczniowie w sali lekcyjnej.

W roku szkolnym 1920/21 z jego inicjatywy w "29-tej" powstaje pierwszy w Polsce samorząd uczniowski. Odbywają się sejmiki uczniowskie (uczniów klas 2 - 7), które uchwalają "prawa" dla społeczności szkolnej. Na Zagórnej rozwija się harcerstwo. Drużynę harcerską organizuje jej absolwent, Janek Bytnar - pseudonim "Rudy" - harcerz, późniejszy członek Szarych Szeregów, jeden z bohaterów książki "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Do "29-tej" uczęszczał od 1925 roku. Ze wspomnień ludzi, którzy go znali, wynika, że "z języka polskiego i historii był bezkonkurencyjny, a z matematyką żył w zgodzie". Duży wpływ na rozwój Janka miało wychowanie w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Miłość do Ojczyzny, pragnienie poważnej pracy dla niej przenikały na wskroś jego program życiowy.

Lata 1939 - 1945

Budynek szkoły zniszczony we wrześniu 1939 roku.  1942 rok klasa VII

We wrześniu 1939 roku budynek szkolny zostaje częściowo zniszczony. Połowę budynku zajmują Niemcy; uczniowie zostają przeniesieni na wyższe piętra. Panuje tłok. Dzieci uczą się na trzy zmiany. W roku 1940 Niemcy przejmują cały budynek. Przez kilka tygodni zajęcia odbywają się w Instytucie Głuchoniemych przy placu Trzech Krzyży, a wkrótce potem zostają przeniesione na ulicę Wilanowską. W maju 1940 roku, po aresztowaniu przez Niemców kierownik szkoły, p. Józef Wójcik, zostaje wywieziony do obozy koncentracyjnego. Kierownictwo obejmuje p. Władysław Czmoch.

Lata 1945 - 1966

Po II wojnie światowej do budynku przy ulicy Zagórnej powraca szkoła powszechna. Nauka rozpoczyna się już 8 lutego 1945 roku. Kierownikiem ponownie zostaje p. Józef Wójcik. Po jego  przejściu na emeryturę szkołą kierują kolejno: p. Maria Żukowska, p. Wilhelm Babula, p. Tadeusz Burczyn.

Gimnastyka artystyczna dziewcząt. Uczniowie siedzą na krzesłach w sali gimnastycznej.

Z powodu wciąż rosnącej liczby uczniów oraz dzięki staraniom ówczesnego kierownika p. Tadeusza Burczyna w 1961 roku szkoła przenosi się do nowego budynku przy ulicy Fabrycznej 19.

Budynek szkoły.

W 1963 roku Szkole Podstawowej nr 29 nadano imię Giuseppe Garibaldiego. Własny sztandar szkoła otrzymuje w 1965 roku. Dyrektorem zostaje p. Romanowski. W tym okresie pracują zasłużeni dla szkoły i wspominani przez wielu absolwentów nauczyciele - m.in. Lidia Witak, Antoni Strzałkowski, Maria Kościowa, Felicja Tutkajowa.

Lata 1966 - 90

Rok szkolny 1966/67 to rok rewolucji w oświacie, w wyniku której cykl nauczania w szkole podstawowej przedłużono do lat ośmiu. W szkole pojawia się gazetka ścienna pod nazwą "O nas i dla nas", którą prowadzą uczniowie starszych klas pod kierunkiem niezapomnianej nauczycielki języka polskiego p. Elżbiety Cierlicy.

Uczennica wypożycza książkę Dziewczęta ćwiczą gimnastykę artystyczną.

W 1969 r. dyrektorem szkoły zostaje p. Pelagia Olborska - Królik. W tym okresie znaczącym partnerem w wychowaniu młodzieży staje się Związek Harcerstwa Polskiego.

Lata 1990 - do dziś ...

We wrześniu 1989 roku stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 29 obejmuje p. Elżbieta Korzeniowska. W tym czasie zmienia się nie tylko wygląd zewnętrzny szkoły. Obok starych tradycji tworzone są nowe... Od wiosny 1993 roku w szkole corocznie odbywa się środowiskowa impreza integrująca całą społeczność szkolną - "Majówka w 29-tej". Od początku lat 90-tych w szkole ukazują się dwie gazetki redagowane przez uczniów. Jedną z nich jest Śmieszek" redagowany pod kierunkiem p. Krystyny Marczowskiej. Drugą jest gazetka dla klas starszych - "Garibaldka".

W latach 2008 - 2016 funkcję dyrektora szkoły pełni  p. Daria Postek.
Od 2016 roku dyrektorem szkoły jest p. Jolanta Lulkowska.

Pani dyrektor Jolanta Lulkowska